unikátní historické fotografie

Valeriána Spusty st.

...BYL PŘEDEVŠÍM MŮJ OTEC A ČLEN HORSKÉ SLUŽBY, KTERÝ DLOUHÁ LÉTA FOTOGRAFOVAL PRÁCI HORSKÝCH ZÁCHRANÁŘŮ V KRKONOŠÍCH. VZNIKLY DÍKY NĚMU JEDINEČNÉ ZÁBĚRY POHYBU LIDÍ V HORÁCH.


JAK VÁM FOTOGRAFIE POMOHOU?
Snímky jsem pečlivě digitalizoval a restauroval pro použití jako tiskové médium pro výzdobu soukromých i veřejných prostor.


TYTO FOTOGRAFIE NEMAJÍ OBDOBY 


Valerián Spusta
*1. 4. 1932 ~ 8. 6. 2018


Historické fotografie mého otce Valeriána Spusty st. zachycující práci Horské služby a jejich odvážných záchranářů. Tyto fotografie vyprávějí příběhy druhé poloviny minulého století z oblasti Krkonoš a zachycují tehdejší dění v horách a technologický pokrok té doby. Archiv obsahuje cca 7.000 fotografií na negativních i pozitivních materiálech.

Některé fotografie nespatřili světlo světa i padesát let. Nyní máte možnost do historie opět nahlédnou a zavzpomínat.

Digitalizace proběhla ve vysokém rozlišení a fotografie jsou vhodné jako velkoformátový tisk a tím i dekoraci do vašeho interiéru.V galerii momentálně prezentuji kolekci přibližně 240 kusů historických fotografií zachycujících široké spektrum témat. S odchodem času budu postupně provádět restauraci těchto fotografií a následně je budu do galerie zařazovat. Tím vzniknou jednotlivé sekce, které usnadní lepší orientaci v této bohaté sbírce.

Extrémní počet historických fotografií.

Aktuálně je digitalizováno víc jak 7.000 fotografií všech možných formátů. Od 35 mm negativů a diapozitivů až po velkoformáty 6x6 a 6x9 cm. 

poslední aktualizace: 14. 2. 2024

aktuálně cca 240 ks historických fotografií.

Jindra Hartman
v 60. letech minulého století spolu s ostatními členy HS trénovali skalní výstup na hranách lavinové dráhy Úpské rokle.

Nejraději měl Obří důl, říkával mi.
Jako například zde, na Čertově hřebínku, kde vzniklo mnoho památečních historických fotografií. Jelikož na snímku chybí současná meteorologická stanice na Sněžce, byl snímek pořízen před rokem 1974.

Dnes zde platí přísný zákaz vstupu.  

Kdo by poznal Labskou boudu.?

Která vyhořela 6. listopadu 1965 kvůli neopatrnému zacházení řemeslníků s benzínovou lampou. Je mnoho záběrů Labské boudy, ale tento snímek je prakticky ojedinělý. Bezesporu jde o fotografii na začátku zimní sezóny roku 1965, neprodleně po požáru.

Za bolševika si laviny řezali po svém.

PUBLIKOVÁNO: 5. 9. 2023